Öğretmeniyle Güçlü Okul Projesinin ilk aşamasını içeren 18 saatlik Mindful Öğretmen eğitimi tamamlandı

Mutluyuz gururluyuz,

Mutluyuz çünkü Fark’Andayız,

Mutluyuz çünkü, Öğretmeniyle Güçlü Okul Projesinin ilk aşamasınıi çeren 18 saatlik Mindful Öğretmen eğitimini tamamlamış bulunmaktayız.

Mindfulness, bilinçli ve yargısız olarak içinde bulunduğumuz an’a odaklanmak demektir. Kavramın Türkçe karşılığında ortak bir anlaşmaya varılamamış olmasına rağmen “fark’andalık” kavramının zaman zaman mindfulness yerine kullanılmaya başlandığını görmekteyiz.

Son yıllarda uluslararası alanda ilk sıralarda yer alan mindfulness uygulamalarının ülkemizde de önem kazandığı görüyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu çerçevede ülkemizde Bahçeşehir kolejleri ile başlayan Mindful Okul Uygulamaları Milli Eğitim Müdürlüklerince tüm okullarda da tanıtılmaya başlanmıştır.

Hiç kimse almadığını veremez. Sevgi verebilmemiz için sevgi almış olmamız gereklidir. Önem verebilmemiz içinse önem görmüş olmamız…

Öğrencilerin mutlu olması için ebeveynin ve öğretmenin mutlu olması şart değil midir? Tıpkı öğrencilerin “fark’anda” seviyesine ulaşması için öğretmenin “fark’anda” olması gerektiği gibi.

Öğrencilerimizin psikolojik iyi oluşları öğretmenlerinin iyi oluşlarına bağlıdır.

Bu inançla, TC Milli Eğitim Bakanlığı, Besiktas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bir projeye imza atmıştır. Öğretmeniyle Güçlü Okul olarak isimlendirilen bu proje çerçevesinde Beşiktaş İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı gönüllü öğretmenlerin psikolojik iyi oluşlarını desteklemek amacıyla grupla psikolojik danışma uygulamaları gerçekleştirilmiştir. 2018-2019 yılı bahar döneminde pilot çalışması gerçekleşen proje için, bir grup öğretmenimiz Mindfulness eğitimini bugün itibariyle tamamlamışlardır.

Mindful Bilge Uzun’dan Temel Mindfulness Eğitimi’ni tamamlamış olan toplam 9 Mindful öğretmen uygulayıcımızın bu yaklaşımı diğer öğretmenlere de aktaracağına hiç şüphem yok. Süpervizyonlarla destekleneceği gruplar 30 Mayıs tarihi itibariyle Bahçeşehir Üniversitesinde başlayacaktır. Maraton oturumları da içerecek toplamda üç oturumun ardından, projeye gönül vermiş uygulayıcılarımızın, katılımcı öğretmenlerimizin psikolojik iyilik haline destek olacağından hiç şüphem yok…

Mutluluk ve gurur için yeterli değil mi sizce?

Bizce…

Fazlasıyla…

Mutluyuz, gururluyuz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir