Hedefler Niyetle Başlar

Benim niyetim çoktan belli; ama yol alamıyorum. Yok mu bunun bir ilacı” diyor musunuz? İlacı yok; ama sizde bir çözümü var. İlk adım ise niyet etmek.

Hadi beraber bir yolculuğa çıkalım. Bu size hiç bir seyahat şirketinin sunamayacağı kendi içinize doğru bir yolculuk olsun. Daha önce hiç tanışmış mıydınız kendinizle? Belki bir ilk, belki de tekrar. Kaybedeceğiniz hiçbir şey yok; ama belki bakarsınız bugün bir şeyler değişir. Ne dersiniz?

Yolculuğunuza, kendinizi bir zaman makinesinde farz ederek başlayabilirsiniz. 

Kim olduğunuzu düşünün önce; adınız, kimliğiniz, peki ya çocukluk hayalleriniz? Nasıl bir evde doğmuştunuz? Sizden beklenen neydi? Yıllar ne kadar da hızlı geçti değil mi? Geçmiş, film şeridi gibi ardımızda, bakakalmışız… Oysa gelecek hâlâ bizim elinizde, belki de şimdi belirleyeceksiniz niyetinizle. O halde tam vakti, Aralık 2020. Düşünün, hayal edin. Geleceğinizin hayal mühendisi olun. Niyet olmadan tasarı olmaz öyle ya. Önce hayal edin sonra mühendisliğine girişin.

Kendinizi zaman makinesinde izleyin

Şimdi, tam da burada, bu satırları okurken, zihninizden geçen bir hayali düşünün. Hep istediğiniz; ama bir türlü adım atmadığınız bir şey olsun. Hâlâ zaman makinesinde olduğunuzu hissedin. Zaman makinesi şimdi de sizi usulca geleceğe taşımaya başlasın. 2020 yılının Aralık ayındasınız. Zaman makinesi geleceğe doğru yol alırken, siz içeriden kendinizi izliyorsunuz. Aralık 2021. Ne görüyorsunuz? Gelecek yıl bu zamanlar. Uzaktan izlemeye devam ediyorsunuz kendinizi. İki yıl sonraya götürmüş olsun şimdi de, devam edin. Bu sizin zihninizde zamanın bir yolculuğu. İçinde sizinle beraber usulca yol alıyor. Yıllar geçiyor, siz zaman makinesinden kendinizi izlerken. Sonra, durduğunu fark ediyorsunuz. Burası sizin beş yıl sonra olduğunuz yer. Yıl 2025. Aylardan Aralık. Tam da bugün. Şöyle bakın etrafınıza. Neredesiniz? Burası hayal ettiğiniz yer mi? Beş yıl sonra nerede, kiminle ve hangi konumda olacağınızı hiç düşünmüş müydünüz? Hadi şimdi düşünün o halde.

Bir niyet edin

Zaman hızla akıyor ve biz ardından bakakalıyoruz. Oysa zamanın mühendisi bizleriz. Beş yıl sonra, tam da bugün, nerede ve hangi konumda olmak istediğinizi düşünün ve bir adım atın. Unutmayın, en uzun yollar tek adımla başlar. Şimdi düşünün, neye ihtiyacınız var bu hedef için? Beş yıl sonra, olacağınız yer ya da durum için ne yapmanız gerekir? Sıralayın.

Anda kalın, fark edin

Zihnimizden 60 bin kelime geçer her gün. Bunların yüzde 80i geçmiş ya da geleceğe aittir. Bunlar, çoğu zaman yaptığınız ya da yapmadığınız şeyler için hissettiğiniz pişmanlık duygularını içerir. Yapmayı istediğiniz ya da adım atmadan sadece olmasını istediğiniz şeyler… Zihin şimdiki zamandan sıklıkla uzaklaşır. Geçmiş ya da gelecek arasında uçuşur. Zihnimizi bilinçli ve yargısız bir biçimde şu ana taşıma becerisi bugün tüm dünyada konuşulan becerilerden biri. Mindfulness demişler adına. Biz ‘fark’andalık’ diyoruz. Yani ‘fark et’ ve ‘anda kal’. Tüm bunlar için ilk adım ise niyettir. Bir şeye niyet ettiğinizde zihin bunları kaydeder. Beden ise yapmak için harekete geçer. Siz yeter ki niyet edin. Yıl 2020, aylardan Aralık.

Prof. Dr. Bilge Uzun
Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı

Kaynak : https://www.kobiaktuel.com.tr/genel/hedefler-niyetle-baslar-h3051.html